Jdi na obsah Jdi na menu
 

Standard NB

Německý boxer (Deutscher Boxer)

http://www.boxerklub.cz/czech/standard.htm

Poprvé byl německý boxer na výstavě předveden v Mnichově v roce 1895.


PŮVOD:

Původem pochází od mastifů a molosských dog, zavezených do střední Evropy z středověkého Řecka asi před dvěma tisíci lety. Do Německa byl vyvezen v polovině minulého století k křížení a zušlechtění různých plemen psů dogovitých, nejbližší příbuzní plemene jsou německá doga a anglický buldok starého typu. Německý boxer byl vyšlechtěn z tzv.psů býkohryzů - byli to psi vychovávaní k tomu, aby sledovali stopu zraněných býků. Německý boxer byl později využíván při lovu k tomu, aby zakousl a udržel poraněné zvíře do příchodu lovce. K tomu bylo zapotřebí, aby měl pes zuby daleko od sebe, předkus  a "vyhrnutý čumák". 
 

POPIS:
Středně velký pes atletické stavby těla, s mohutně vyvinutým svalstvem, čtvercového formátu (kvadrát). Hlava s výrazně zkrácenou, širokou a mohutnou čenichovou partií, černou maskou, čenich nosu je černý, čelo vypouklé. Oči a víčka tmavá. Uši se již nekupírují, přiléhající k lícím. Velmi hluboký hrudník (jeho hloubka má odpovídat polovině kohoutkové výšky). Charakteristické rysy boxera jsou: vrozený předkus, znak psů sledujících v trávě stopu býka.

 

VÝŠKA:
V kohoutku
u psů je 57-63 cm,
u fen 53-59 cm.

 

VÁHA:
u psů je kolem 30 kg (pri výšce 60 cm),
u fen kolem 25 kg (pri výšce 56 cm)

 

SRST:
Krátká a hladká, celkově přiléhající. Zbarvení je děleno na zlaté, žíhané a nestandard bílé. 

 

CHARAKTER:
Do současné doby přetrvává bojový charakter předků. Živý, přátelský, otevřený pes, stále v dobré náladě. Jako jediné služební plemeno bývá bez výhrad doporučován i do rodin s dětmi, jimž je nejlepším společníkem. V případě potřeby však dokáže být náležitě ostrý, je výborným obranářem. Oblíbený pracovní pes, dobrý hlídač, ochránce i průvodce. Vynikající společník a pes rodinný. U německého boxera přetrvává silný lovecký pud. Psa je třeba důsledně vychovat. Při správné výchově je německý boxer velmi milý, přátelský pes, který se výborně hodí i do rodin s dětmi. Povaha německého boxera je velmi čistá, nezáludná a bez falše.

POUŽITÍ - společenský, služební pes a obranář
                                    
FCI II. -  Pinčové a knírači, molosská plemena, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena
            Sekce 2.1 - molosská plemena, dogovití psi se zkouškou z výkonu